4 parametry wpływające na efektywność wentylacji
Poprawnie zamontowana wentylacja to nie tylko gwarancja dostępu do świeżego, przefiltrowanego powietrza, ale także, dzięki odzyskiwaniu ciepła, może zmniejszyć koszty ogrzewania domu nawet o 20%. Jednak, aby tak było, konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka parametrów, które wpływają na sprawność odzysku ciepła. Przedstawiamy kilka z nich.
Temperaturowa sprawność odzysku ciepła
Im wyższa jest sprawność rekuperatora, tym lepiej, ponieważ to decyduje o ilości odzyskanej energii. Sprawność zależy od wielu czynników, a najważniejsze z nich to ilość, temperatura oraz wilgotność powietrza przechodzącego przez rekuperatory. Powietrze suche ma mniej energii, nawet jeśli ma taką samą temperaturę, co rzadko bywa uwzględniane. W związku z tym, wartość tego parametru podawaną przez producenta, warto traktować, jako maksymalnie możliwą, w warunkach, gdy nie działają dodatkowe czynniki.
Sprawność całkowita rekuperatora
Jest to parametr, który daje znacznie dokładniejsze pojęcie o możliwości odzysku ciepła, ponieważ uwzględnia zarówno odzysk ciepła jawnego, jak i utajonego. Ciepło utajone (stopień odzysku wilgoci) jest uwalniane przez parę wodną, która wykrapla się ze strumieni powietrza w niskiej temperaturze. Jest jej dużo w powietrzu, dlatego ma znaczący wpływ na sprawność wymiany. Im wyższa jest wilgotność powietrza, tym wyższy jest ten parametr.
Zamarzanie pary wodnej i straty ciepła
W przypadku, gdy na zewnątrz jest ujemna temperatura, a zasysane przez rekuperator świeże, chłodne powietrze zetknie się z tym usuwanym z pomieszczeń, powstanie para wodna. Wytworzone skropliny mogą zamarznąć, blokując przepływ powietrza – im wyższa sprawność rekuperatora, tym jest to bardziej prawdopodobne. W efekcie może dojść do uszkodzenia nadmiernie obciążonego silnika. Aby temu zapobiec, każdy rekuperator posiada system antyzamarzaniowy. Jednak jest jeden minus – ponieważ system uruchamia się stosunkowo często, wpływa na wzrastanie ilości traconego ciepła.
Gruntowy wymiennik ciepła
Aby zaradzić stratom ciepła, Ventus oferuje montuje efektywne gruntowe wymienniki ciepła. Nawiewane powietrze jest wstępnie ogrzewane, zanim trafi do rekuperatora. Jeśli czas kontaktu powietrza z gruntem jest wystarczająco długi, ogrzewa się do takiej temperatury, by wymiennik rekuperatora nie zamarzł.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana