Działanie i zastosowanie systemów klimatyzacji VRF
Klimatyzacja coraz częściej jest montowana w nowoczesnych budynkach. Jest niezbędna w biurach w okresie letnim, ale często przydaje się także w domach jednorodzinnych. Jednym z jej najwygodniejszych typów jest VRF. Z jego pomocą można sterować czynnikiem chłodzącym, a tym samym kontrolować działanie całego systemu, bez względu na ilość podłączonych modułów.
Czy klimatyzacja może zastąpić wentylację?
Nowoczesne klimatyzacje nigdy nie zastąpią wentylacji. Wbrew podobnej nazwie i kojarzeniu ich z przepływem powietrza, zupełnie się od siebie różnią. Ich głównie różnice to:
wymagania prawne dotyczące obu rozwiązań,
sposób, w jaki powietrze jest przetwarzane przez oba systemy,
możliwość odprowadzania zużytego powietrza na zewnątrz.
Wentylacja to system, który jest wymagany w każdym budynku, bez względu na jego przeznaczenie i wielkość. Inaczej jest w przypadku klimatyzacji. Jej zadaniem nie jest oczyszczanie powietrza i zapewnianie bezpieczeństwa, a raczej poprawa komfortu osób przebywających w pomieszczeniach.
Jak działa klimatyzacja VRF?
Klimatyzacja VRF działa na nieskomplikowanej zasadzie. Skrót ten oznacza, że system jest wyposażony w zmienny przepływ czynnika chłodzącego. Ta cech sprawia, że instalacja ma wiele zalet, w tym:
możliwość podłączenia jej do wielu jednostek wewnętrznych,
możliwość sterowania wieloma jednostkami wewnętrznymi niezależnie od siebie.
System jest przygotowany tak, aby mógł pracować w skrajnie niskich lub wysokich temperaturach. Zmienny przepływ czynnika chłodzącego sprawia, że klimatyzacja VRF jest bardzo wydajna, a sposób jej kontrolowania pozwala na korzystanie z niej w dużych obiektach, biurach czy ośrodkach.
Systemy klimatyzacji powinny współdziałać z wentylacją. Specjaliści z firmy TEC Sp. z o.o. zauważają, że oba systemy nie mogą ze sobą kolidować i utrudniać sobie pracy. Klimatyzację VRF polecają do dużych budynków, w których z systemu korzysta wiele osób jednocześnie, niezależnie od siebie. Zaliczają się do nich hotele, ośrodki wypoczynkowe, duże budynki handlowe, w których mieści się wiele sklepów czy magazyny, w których gromadzone towary mają różne potrzeby związane z temperaturą. W domach jednorodzinnych taki system nie jest wymagany, w nich sprawdzą się mniej wydajne, ale tańsze klimatyzacje.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana