Jak dobrać rury do wentylacji grawitacyjnej?
Wentylacja grawitacyjna jest systemem, który działa na zasadzie konwekcji. W tym przypadku ruch powietrza nie jest sztucznie wymuszany i odbywa się dzięki różnicy temperatury, ciśnienia i gęstości powietrza wewnątrz budynku oraz na zewnątrz budynku. Jakie rury najlepiej sprawdzają się jako wypełnienie kanałów wentylacyjnych w przypadku wentylacji grawitacyjnej? Wyjaśniamy.
Wentylacja grawitacyjna – czy wymaga montażu przewodów wentylacyjnych?
Kilka dekad temu standardem był brak przewodów wentylacyjnych w kanałach wentylacji grawitacyjnej. Rozwiązanie to było podyktowane przede wszystkim ograniczoną dostępnością odpowiednich rur do wentylacji i ich bardzo wysoką ceną. Nowoczesne standardy uwzględniają zastosowanie przewodów wentylacyjnych zarówno w przypadku wentylacji grawitacyjnej, jak i wentylacji mechanicznej. Ma to związek przede wszystkim ze zwiększeniem efektywności działania systemu wentylacji. Pozbawione przewodów wentylacyjnych kanały wentylacyjne generują wysokie opory powietrza, co przekłada się na efektywność działania wentylacji grawitacyjnej. W starszych budynkach bardzo często pojawiają się problemy z ograniczonym ciągiem kominowym oraz ciągiem wstecznym, co ma związek m.in. z nieszczelnościami pojawiającymi się w kanałach wentylacyjnych. W takim przypadku wskazana jest instalacja przewodów wentylacyjnych, które generują niskie opory przepływu powietrza. Wysokiej jakości przewody wentylacyjne oraz inne elementy systemów wentylacji oferuje np. firma Projekt Wentylacja.
Należy zwrócić uwagę na dobór właściwych elementów wentylacyjnych, dzięki którym ciąg kominowy będzie odpowiednio silny. To bardzo ważne, bo właściwie działająca wentylacja pozwala na ograniczenie ryzyka związanego m.in. z zawilgoceniem ścian i stropów oraz rozwojem szkodliwych dla zdrowia grzybów pleśniowych.
Rury do wentylacji grawitacyjnej – dostępne rozwiązania
Zanim wybierzemy rury do wentylacji grawitacyjnej, powinniśmy wiedzieć, że w tym przypadku kluczowe znaczenie ma nie tylko materiał, z którego zostały one wykonane, ale także średnica przewodów wentylacyjnych. Nie jest zalecany wybór rur, których średnica jest mniejsza niż 10 cm. Drugą ważną kwestią jest opór przepływu powietrza, na który ma wpływ gładkość przewodów wentylacyjnych – im gładsza powierzchnia rury do wentylacji, tym opór przepływu powietrza jest niższy. W wentylacji grawitacyjnej stosowane są przede wszystkim sztywne rury spiro, które zostały wykonane ze stali nierdzewnej. To optymalnie dostosowane do obowiązujących norm i przepisów rozwiązanie, które wybiera zdecydowana większość inwestorów na etapie budowy oraz modernizacji systemów wentylacji w starszych budynkach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana