Jakie możliwości sterowania dają systemy wentylacji mechanicznej?
Montaż wentylacji mechanicznej to najlepszy sposób na wymianę powietrza w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej. Wynika to z faktu, że w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej skuteczność działania instalacji nie jest uzależniona od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. W dzisiejszym artykule przedstawimy możliwości sterowania systemem wentylacji mechanicznej. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.
Sterowanie manualne
Sterowanie wentylacją mechaniczną może być mniej lub bardziej złożone. Wiele zależy od budowy instalacji oraz stopnia zaawansowania rekuperatora, w tym jego możliwości oraz trybów pracy. Wpływ na to ma także rodzaj urządzenia sterującego. Najprostszym, a przy tym najczęściej wybieranym przez użytkowników systemem obsługi instalacji jest tzw. sterowanie manualne. Do kontroli instalacji wykorzystywane są urządzenia z pokrętłami ręcznymi lub ekranem dotykowym.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu ECO-Solutions w Szczecinie, który w swojej ofercie ma urządzenia do budowy systemu wentylacji mechanicznej: Sterowanie manualne umożliwia stałą kontrolę przepływu powietrza oraz zmianę intensywności nawiewu przy użyciu zaledwie kilku kliknięć. W zależności od typu oraz ilości zainstalowanych sterowników układ pozwala m.in. na zmianę siły nawiewu, gdy mieszkańcy są i nie ma ich w domu. Rozwiązanie to przydaje się szczególnie podczas długich wyjazdów, np. na wakacje. Pozwala zaoszczędzić energię w momencie, gdy intensywny strumień powietrza i tak nie jest potrzebny.
Inną ciekawą funkcją nowoczesnych układów sterowania jest możliwość zarządzania wbudowanym w rekuperator bypassem. Uruchomienie tego elementu zalecane jest przede wszystkim podczas letnich upałów. Gdy odzysk ciepła nie jest niezbędny, bypass kieruje powietrze nawiewane bezpośrednio do pomieszczenia. Dzięki temu strumień ciepłego powietrza z zewnątrz nie przechodzi przez wymiennik energii i nie jest dodatkowo nagrzewany.
Sterowanie na żądanie
Wśród inwestorów zainteresowanych montażem wentylacji mechanicznej w Gorzowie i innych polskich miastach coraz większą popularnością cieszą się systemy sterowania na żądanie (DCV – Demand Controlled Ventilation). Jest to najbardziej zaawansowany i zautomatyzowany sposób kontrolowania przepływu powietrza w budynkach. Układ ten współpracuje z wbudowanymi wewnątrz obiektu czujnikami jakości powietrza i dobiera intensywność nawiewu do odczytywanych z nich wskaźników. Im więcej czujników znajduje się w środku, tym system zapewnia efektywniejsze działanie. Sterowanie na żądanie najlepiej sprawdza się w budynkach z występującymi zmiennie zyskami ciepła od przebywających tam osób. Mowa tu głównie o obiektach użyteczności publicznej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana