Na czym polega praca technika chłodnictwa?
Technik chłodnictwa i klimatyzacji to zawód, o którym nie słyszymy zbyt często. Możemy nie zdawać sobie sprawy, jak kluczowa jest ta praca, dla całości przemysłu spożywczego. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie kwalifikacje i w jakiej szkole należy uzyskać, aby zostać technikiem chłodnictwa. Sprawdź, jakie prace wykonuje technik chłodnictwa i ile zarabia.
Technik chłodnictwa i klimatyzacji – co to za zawód?
Technik chłodnictwa i klimatyzacji to zawód absolutnie konieczny, w dzisiejszych czasach, w których klimatyzacja lub chłodzenie znajdują zastosowanie niemal wszędzie – od mieszkań prywatnych, po największe hale produkcji. Wiąże się to z użyciem wielorakich urządzeń i stosowaniem technik. To właśnie ich znajomość (między innymi) jest potrzebna w tym zawodzie.
Technik chłodnictwa to zawód, który może być wykonywany na wiele różnych sposobów, w różnych środowiskach. Wymaga szybkiej nauki i poznawania nowych technologii. Technik chłodnictwa i klimatyzacji może specjalizować się w różnych branżach i pracować w różnych obszarach gospodarki.
Czym zajmuje się technik chłodnictwa?
W tym zawodzie, jak sama jego nazwa wskazuje, wykonuje się czynności związane z urządzeniami chłodniczymi i klimatyzacyjnymi. Czym dokładnie będzie się zajmować, zależeć będzie także od jego specjalizacji, która może być ukierunkowana na urządzenia chłodnicze lub klimatyzacyjne. Technik chłodnictwa i klimatyzacji będzie:
- montować, uruchamiać i demontować urządzenia i instalacje chłodnicze, klimatyzacyjne oraz pompy ciepła, oraz organizować prace związane z ich montażem i eksploatacją;
- odzyskiwać i uzdatniać czynniki robocze;
- oceniać stan techniczny urządzeń i instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła;
- obsługiwać i przeprowadzać konserwację urządzeń i instalacji chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła.
Może on pracować w:
- zakładach montujących urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne
- firmach serwisujących te urządzenia
- biurach projektowych
- przedsiębiorstwach produkujących urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne
- firmach budowlanych
- firmach podwykonawczych
- własnej firmie, po założeniu działalności.
Jak zostać technikiem chłodnictwa i klimatyzacji?
Aby zostać technikiem chłodnictwa i klimatyzacji trzeba uzyskać odpowiednie wykształcenie. Jednym ze sposobów na to, jest uczęszczanie do kilkuletniego technikum, które oferuje taki kierunek. Inną możliwością jest skorzystanie z różnych kursów, szkół dla dorosłych i szkoleń. Te zazwyczaj trwają krócej, na przykład półtora roku. Podczas takiego kształcenia uczy się:
- podstaw konstrukcji maszyn;
- termodynamiki technicznej;
- elektrotechniki i elektroniki w chłodnictwie i klimatyzacji;
- technologi instalacji i urządzeń chłodniczych oraz klimatyzacyjnych;
- działalności gospodarcza w chłodnictwie i klimatyzacji;
- języku obcego zawodowego w chłodnictwie i klimatyzacji;
- pomiarów parametrów instalacji oraz urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych;
- montażu i eksploatacji instalacji i urządzeń chłodniczych;
- montażu i eksploatacji instalacji i urządzeń klimatyzacyjnych.
Ile zarabia technik chłodnictwa i klimatyzacji?
Technik chłodnictwa i klimatyzacji zarobki to kwestia na pewno interesująca dla osób zastanawiających się nad podjęciem pracy w tym zawodzie. Dokładna kwota będzie zależna od wielu rzeczy, takich jak długość stażu, miejsce pracy, branża, w której się pracuje, oraz stanowisko. Większość techników chłodnictwa zarabia od 3650 do 6200 złotych brutto.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana