Jak dbać o wentylację w domu pasywnym?
Posiadanie domu pasywnego wiąże się z licznymi korzyściami, co potwierdza między innymi niski współczynnik EUco właściwy takim obiektom. Zalety te dostrzega coraz więcej osób, w związku z czym wskazane domy nie tracą na popularności. Co jednak istotne, każdy dom pasywny powinien być właściwie wentylowany. Dlaczego ma to jakiekolwiek znaczenie i jak odpowiednio zrealizować ten cel? Właśnie o tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.
Dlaczego dbanie o odpowiednią wentylację w domu pasywnym ma ogromne znaczenie?
Zanim przejdziemy do omawiania wysokiej istotności dbania o prawidłową wentylację w domach pasywnych, wyjaśnimy pokrótce, co tak właściwie cechuje tego typu obiekty. Domy pasywne to takie budynki, których eksploatacja pochłania zdecydowanie mniej energii niż użytkowanie domów tradycyjnych. O generowanych w nich oszczędnościach świadczy przede wszystkim współczynnik EUco określający roczne zapotrzebowanie na energię użytkową przeznaczoną do ogrzewania i wentylacji. W domach pasywnych wartość wskazanego współczynnika wynosi nie więcej niż 15 kWh/m² (na rok) – tylko wtedy dany obiekt może zostać uznany za pasywny. Jest to niska wartość, mając na uwadze współczynnik EUco właściwy domom energooszczędnym czy tradycyjnym.
Przedsiębiorstwa specjalizujące się w kompleksowej budowie domów podkreślają więc ogromne znaczenie odpowiedniej eksploatacji obiektów pasywnych. Niski współczynnik EUco odpowiadający domom pasywnym osiągany jest między innymi poprzez dobrze zaizolowane przegrody zewnętrzne, właściwie wykonaną stolarkę okienną i drzwiową, dobrą instalację grzewczą, ale nie tylko. Równie istotna jest skuteczna instalacja wentylacyjna. By jednak móc uzyskać zadowalające skutki eksploatacji domu, trzeba zadbać o jego właściwe przygotowanie do użytkowania.
Jak osiągnąć odpowiednią wentylację w domu pasywnym?
Poleca się, by instalacja wentylacyjna funkcjonująca w domach pasywnych wykorzystywała energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych (OZE). W domach pasywnych bardzo często stosowany jest system wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła – ze względu na wysoki stopień szczelności, który w nich panuje. Popularne jest łączenie instalacji mechaniczno-wentylacyjnej z gruntowym wymiennikiem ciepła. Wynika to z faktu, że zimą możliwe jest efektywne dogrzewanie powietrza z zewnątrz, natomiast latem – ochładzanie. Warto też pamiętać o tym, że dzięki zastosowaniu systemu wentylacyjnego z rekuperacją, a także dobrej pompy ciepła, możliwe jest zmniejszenie ilości energii niezbędnej do ogrzania powietrza prawie o połowę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana