Pompy ciepła – niezawodność, wydajność, oszczędność
Nowoczesne systemy grzewcze wykorzystujące odnawialne źródła energii cieszą się coraz większą popularnością. Teraz, gdy coraz więcej mówi się o ochronie środowiska, a rachunki za energię są coraz wyższe, pompy ciepła są idealnym rozwiązaniem. Najwyższej jakości urządzenia pozwalają nawet kilkukrotne zmniejszyć zużycie energii za ogrzewanie, pozostając wciąż przyjazne dla środowiska.
Jakie wyróżniamy rodzaje pomp ciepła?
Wyróżniamy trzy rodzaje pomp ciepła: gruntową, wodną i powietrzną. Ten ostatni wariant cieszy się największą popularnością, przede wszystkim ze względu na łatwy montaż, niewymagający żadnych odwiertów, które są konieczne w przypadku pompy gruntowej, pobierającej ciepło z ziemi. Dość duże zainteresowanie wzbudza także pompa ciepła typu powietrze-woda, w której to wyróżniamy urządzenia typu SPLIT mające jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną oraz urządzenia typu MONOBLOK z jedną, montowaną na zewnątrz jednostką.
Z jakich elementów składa się pompa ciepła?
Pompa ciepła składa się z kilku podstawowych elementów. Sercem całego układu jest sprężarka. Jej zadaniem jest podniesienie czynnika w układzie do takiego poziomu, na którym następuje jego skroplenie, a następnie wydzielenie ciepła. Kolejne zasadnicze części to:
parownik (wymiennik ciepła) – pobiera ciepło z otoczenia i oddaje go czynnikowi chłodniczemu,
skraplacz – tutaj czynnik zmienia swój stan skupienia z gazowego na ciekły i oddaje ciepło do instalacji grzewczej,
zawór rozprężny – trafiający tu czynnik oziębia się, ponownie trafia do parownika i cały proces rozpoczyna się od nowa.
W sprzedaży pomp ciepła specjalizuje się Hurtownia Popularna S.K.A. W jej ofercie znajdują się także komponenty chłodnictwa, klimatyzacji oraz wentylacji.
Główne zalety pompy ciepła
Pompa ciepła ma wiele zalet. Oczywiście głównym kryterium wyboru właśnie takiego systemu grzewczego jest energooszczędność. W tej kwestii pompa ciepła nie ma sobie równych. Co więcej, nie emituje szkodliwych spalin, nie wymaga żadnego opału, jest łatwa w montażu, może działać przez kilkadziesiąt lat i jest bardzo bezpiecznym urządzeniem grzewczym. Jest wielofunkcyjna. Służy nie tylko do ogrzewania budynku, ale także do chłodzenia pomieszczeń latem i podgrzewania wody. Pompa ciepła ma jeszcze jedną zaletę – można ją zamontować praktycznie wszędzie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana